Ögrenci Kabulleri > Okuma İzni

Okuma İzni

Her yıl 130,000’i aşkın öğrenci okumak için Kanada’ya gelmektedir. Yabancı öğrenciler zengin kültürleri, bilgi ve becerileriyle sınıf ve okullarımıza renk katmaktadırlar.

 

Kanada’da eğitim ve okullar eyaletlerin sorumluluğu altındadır. Altı ay veya daha kısa süreli kurs veya programlar için Okuma İzni alınması gerekmemektedir. Okuma izinleri konusunda ayrıntılı bilgi aşağıdaki linklerden edinilebilir:

Başvuru formu (IMM 1294 – Kanada dışında yaşayanlar için) aşağıdaki linkten indirilebilir:

Okuma İzni için Yeniden Başvuru Süreci

Kanada’da öğrencilik sürenizi nasıl uzatabileceğiniz konusunda genel bilgi için aşağıdaki web sayfasını ziyaret edebilirsiniz:

Bu konuda yapmanız gerekenlerin listesi aşağıdadır:

1. Okuma izninizi uzatmak için ödeme yaptığınız hafta içerisinde bir Kanada bankasından hesap özeti alın.

2. Kanada Göçmenlik İşleri’nden (CIC) yeniden başvuru paketi ve Uluslararası Eğitim ofisinden pembe renkli makbuz formu alın veya aşağıdaki linkten başvuru formunu (IMM 1249 – Kanada dışında yaşayanlar için) indirin:

3. Pembe renkli makbuz formunu herhangi bir bankaya götürerek izinler için gereken başvuru ücretini ödeyin (Okuma İzni – her biri $125, Ziyaretçi İzni – her biri $75). Aileniz için ödeyeceğiniz izin ücretlerinin toplamını alarak her üç kutucuğa birden yazın. Esas başvuru sahibi ile ilgili bilgileri makbuzun arkasına yazın.

4. Okuma izni için yeniden başvuru kontrol listesinde (IMM 5555) belirtilen gerekli tüm belgeleri bir araya topladıktan sonra paketi Vegreville, Alberta’daki Kanada Vatandaşlık ve Göçmenlik İşleri’ne posta ile gönderin.

5. Yeni okuma izninizi sağlık sigortanızın uzatılması işlemleri için Uluslararası Eğitim Ofisi’ne getirin.